Terugblik op 25 jaar Diepe Hersenstimulatie (DBS)
Tijdens een speciale middag vol trots en dankbaarheid stonden patiënten, naasten, zorgverleners en onderzoekers stil bij deze mijlpaal. Er werd uitgebreid teruggeblikt op de geschiedenis van DBS, gekeken naar de huidige stand van zaken en vooruitgezien naar wat de toekomst kan brengen.
Prof. Dr. Yasin Temel hield het welkomstwoord. Daarna vertelde Prof. Dr. Veerle Visser-Vandewalle hoe zij DBS naar Maastricht bracht. Dat was een belangrijke stap die veel in gang zette.
Met oude beelden zagen we hoe een DBS-operatie vroeger ging. Eerst werd Diepe Hersenstimulatie vooral gebruikt bij mensen met een bewegingprobleem. Nu is het ook een optie voor sommige psychiatrische aandoeningen. Dat laat zien dat het vak blijft groeien. Ook is de operatie veel nauwkeuriger geworden. Vroeger moesten artsen soms meerdere keren zoeken naar de juiste plek in de hersenen. Met nieuwe technieken kan dat nu veel preciezer.
Dr. Linda Ackermans liet zien hoe het kader, dat nodig is voor de operatie, vastgezet wordt op de schedel. Ze demonstreerde dit op een oefenpop. Dit gaf een mooi kijkje achter de schermen en riep veel vragen op. Vervolgens keek Dr. Pieter Kubben vooruit naar de toekomst, waaronder de toepassing van adaptieve DBS. Niet alleen de techniek is belangrijk, maar vooral wat DBS kan betekenen voor het dagelijks leven van patiënten. De wereld verandert en DBS verandert mee. Wat altijd blijft, is samenwerken en vernieuwen.
Een bijzonder moment was het verhaal van Karin Pinckaers, ondernemer en patiënt. Ze vertelde open over haar leven met de ziekte van Parkinson. Ze vertelde wat de diagnose met haar doet en wat een eventuele DBS voor haar zou kunnen betekenen. Tijdens haar verhaal nodigde ze andere patiënten uit om hun ervaringen te delen. Hun reacties waren:
"Ik kan weer autorijden." – "Koffie drinken zonder te trillen." – "Minder medicatie nodig."
Dit waren eerlijke en persoonlijke verhalen. Ze maakten veel indruk en lieten zien waarom dit werk zo belangrijk is. Het was een middag vol ontmoetingen en inspiratie. Patiënten, familie, zorgverleners en onderzoekers kwamen samen. DBS is meer dan een behandeling. Het is iets wat samen steeds beter wordt gemaakt om het leven van mensen te verbeteren.
Kijk hierbeneden naar de foto's van deze dag!